Blog

Düz Tabanlık Çeşitleri Nelerdir?

Düztabanlık hastalığı belirtileri erken yorulma, ayaklarda sık ağrı, içe basma ve dizlerin birbirine çarpması ve bununla beraber bel ağrıları görülmektedir. Yaş ilerledikçe ise; ayaklarda şekil bozukluğu ve bel kısmında kireçlenme görülür. Ek olarak yürümede bozuklukta görülebilmektedir.

Düz tabanlık, erken tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklar oluşabilir. İki çeşit düz taban var:

1-Esnek Düz Tabanlık :

Ayak boştayken taban kavisi görülür, yere basıldığında taban düzleşmesi olur. Genetik yatkınlık yoksa 8-10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelebilir.

2-Rigit Düz Tabanlık:

Ayak boştayken de, basarken de kavis oluşmaz. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun bozulması sonucu ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse kalıcı problemlere yol açabilir.

Düz Tabanlık Nasıl Tedavi Edilir :
Öncelikle tecrübeli bir ortopedi uzmanından yardım alınması gerekir. Ağrısız düz tabanlıkta tedaviye ihtiyaç olmaz, ağrılı olanlarda ise şunlar önerilir;

Ayakkabı modifikasyonu,
Ayak kavisini destekleyen tabanlık yada ortez kullanımı,
Ağrıyı hafifleten antienflamatuar tedavi,
İstirahat ve buz uygulaması,
Fizik tedavi ve rehabilitasyon benzer biçimde uygulamalar ile düz taban tedavisi yapılabilir.

“Düz tabanlığın önemli oranda 3 yaşına kadar görülmesinin en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Çocuk 8 yaşına vardığında ayak şekli büyük ölçüde belli olur.

19 Ekim 2017 Genel , , ,
About

Leave a Reply

Call Now Button
× Whatsapp