Blog

Düz Tabanlık Nedir?

duz taban

Düz Taban Nasıl Olur?

Düz taban tıbbi ismi ile pes planus ayak uzun kavsinin çökmesi anlamına gelir. Normal ayak yere basarken ayağın iç kenarı yere temas etmez, düz taban olması halinde ise bu iç kenar yere temas etmeye başlar. Bu çökme değişik derecelerde olabildiği gibi kavsin tamamen ters dönmesi ile ileri derecelerde de ortaya çıkabilir.

Düz Tabanlık Belirtileri

Çoğunlukla çocuk yürüme çağına geldiğinde aileler tarafından içe basma şikayeti ile hekime başvuru olur. Ortopedi doktorunun muayenesi ile düz taban tanısı konulur. Yürümeye başlayan çocukların ayakları genellikle doğumdan itibaren bulunan yağ yastıkçığı nedeni ile tombul görünümlüdür ve ayak tabanında kavis görülmez. Vücut ağırlığını yere aktaran ayaklar çocuklarda, çok önem taşır. Genel olarak çocukların % 70-80 inde düz tabanlık vardır. Bunun en önemli nedeni ayak tabanında bulunan ve 3 yaşına kadar azalarak devam eden yağ yastıkçığı varlığı ve ayak bileğini tutan bağların henüz tam gelişmemiş olmasıdır. 3 yaşından itibaren yağ yastığının kaybolması ve ayak bağlarının güçlenmeye başlaması ile 8 yaşına kadar genellikle çocuklarda ayak kavsi normal şeklini alır.

Düz Taban Çeşitleri

 • Esnek düz tabanlık
 • Rijit düz tabanlık

Esnek Düz Tabanlık

Esnek Düz tabanlık; yani ayak havada iken kavisi görülür, ayak yere basınca taban düzleşir, zararsız düz tabanlıktır.

Rijit Düz Tabanlık

Kalıcı yani ayak kavisi ayak yere basarken ve yerden kaldırınca değişmez. Düz tabanlığın en önemli tipi budur.

Bebeklerin Düz Taban Olmaları Normal mi?

Bebeklerin düz taban olması tamamen normal bir durumdur. Bütün bebekler görünüş olarak düz taban doğarlar. Ayak tabanındaki yağ yastıkçığı bu şekilde görülmesini sağlar. Bu yağlı doku 3 yaşına kadar kaybolur.

Düz Tabanlık Genetik midir?

8 yaşından sonra bir çocukta düz tabanlık devam ediyor ise çoğunlukla anne, baba veya ikinci derece yakın akrabalardan birisinde düz tabanlık vardır. Bu durum bize genetik geçişin rolü olduğunu işaret etmektedir. Ancak günümüzde genetik geçiş olduğu bilimsel çalışmalar ile tam olarak ispatlanmış değildir.

Düz Tabanlık Tedavi Edilebilir mi?

Esnek düz tabanlığı bulunan hastaların büyük çoğunluğunda hayatlarını olumsuz etkileyecek bir durumla karşılaşmazlar. Günümüzde bilimsel çalışmalarda düz tabanlığın tedavi edilmesine gerek olup olmadığı hatta esnek düz tabanlığın bir hastalık olmadığı normalin bir varyasyonu olduğu tartışılmaktadır. Ağrısız düz tabanlık da tedavi gerekmez, ancak bazı formları ağrılı olabilir, bu durumda ;

 • Ayakkabı değiştirme (ayakkabı modifikasyonu),
 • Ayak kavsini destekleyen tabanlık veya ortez kullanımı
 • Ağrıyı hafifleten antiinflamatuar ilaçlar kullanımı,
 • İstirahat ve buz,
 • Fizik tedavi seçenekleri vardır.

Bazı vakalarda, problemi düzeltmek için cerrahi gerekebilir. Cerrahi yöntemler; ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir

 • Artrodez veya ayak ve ayak bileğindeki, bir veya daha fazla kemiğin, beraber kaynaştırılması (füzyon),
 • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için, kesme ve yeniden biçimlendirme,
 • Eksizyon veya kemiğin veya kemik çıkıntısının çıkartılması
 • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi,
 • Tendon transferi veya bir parça tendon kullanarak, bir başka tendonu uzatmak veya yerini değiştirmek.
23 Temmuz 2017 Genel
About

Leave a Reply

Call Now Button
× Whatsapp