Blog

Düz Tabanlık ile Yaşamak Zorunda Değilsiniz!

düz tabanlılık sorunları

düz tabanlılık

Düz tabanlılık,  biri doğuştan diğeri de yetişkin olarak ikiye ayrılmaktadır. Yetişkinler düz tabanlılık 30’lu yaşlardan itibaren düztabanlık başlar.

Ayak bir süre sonra deforme olur. Bu ilerleyici bir durumdur ve ilerleme hızı kişiden kişiye, kullanım ve genetik yapısına göre değişiklik gösterir.

Ayağın iç yapısında  bir çukurluk oluşmaya başlar, başparmağın tırnağı daha önce tavana bakarken artık diğer ayağa doğru bakıyordur, topuk yavaş yavaş dışa doğru kaymaya başlar.

Ağrı ilk başlarda ayağın orta-iç tarafındayken zaman geçtikçe, ayağın dış tarafına doğru ağrı yayılır. Kısaca ağrı ve deformite düztabanlığın başlıca belirtileridir.

Düz Tabanlıkta Yapılan Yanlışlar
Bu çeşit bir hasta doktora gittiğinde, ne yazık ki çoğunlukla analiz için sadece MR görüntüleme istenir. Hasta MR tetkit ve kendisine söylenen genellikle sadece bir çift tabanlık kullanması gerektiğidir. Hatta hasta çocuksa özel ayakkabılar da tavsiye edilerek aileler tatmin edilir. Hâlbuki ayakta dururken çekilen normal ayak röntgenleri tanı koymakta ve düztabanlığın derecesini belirlemekte yeterlidir. MR tetkiki son derece gereksizdir. Özel ayakkabıların ise düztabanlık tedavisinde bir yeri yoktur.

18 Ocak 2018 Genel
About maksimumweb.com

Leave a Reply

Call Now Button
× Whatsapp