Düz Taban Tedavisi

Düz Taban Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

duz taban belirtileri

Düz Taban Belirtileri

Taban Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir? Taban düşüklüğü aslında tıbbi bir terim değildir. Düz tabanlık sadece doğuştan olmaz. Düz taban yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Doğuştan ayak düz taban olmayabilir. fakat sonradan düztaban olabilir. Ayakta 30 tane kemik ve eklem bulunur. Bunlar zaman içerisinde belli bir çökmeye uğrayabiliyorlar.

Yetişkinlerde görülen yani sonradan olan düz tabanlık tedavisi hangi evrede yakalandığına göre değişir. Eğer başlangıç evresinde ise hastanın sadece ayak iç kısmında ağrısı vardır. Ve henüz düztabanlık oluşmamıştır ki zaten bu düzeyde nadiren yakalanır. Eğer hastada bu evre yakalanırsa kişiye özel tabanlık desteği verilir. Verilen tabanlık ayakkabının içinde kullanılır. Kilo verilmesi gerekir. Ayakların aşırı kullanımdan uzak kalması gerekir. Fakat daha ileri evredeyse yani bir düz tabanlık oluşmuşsa, hastada ağrılar başlamışsa, gittikçe de bu düz tabanlık artıyorsa artık tabanlıkla düzelme imkanı kalmıyor denilebilir. Aslında bu evre ameliyatla gayet başarılı bir biçimde eski haline getirilebiliyor. Yapılan ameliyatlarda eklemler sabitlenmez. Eğer hastalık daha da ilerlerse bu sefer ameliyattan da fayda görmez hale gelir. Düzeltmenin tek yolu eklemleri yani 3 tane eklemi sabitleyerek ayak düzelmek zorunda kalıyor. Bu ise üçüncü evredeki tedavi şeklidir.

 

 

 

 

duz taban egzersizi

Düz Taban Egzersizi

Taban Düşüklüğü İçin Egzersizler Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerden görülen düz tabanı önlemek için belli bir egzersiz aslında yoktur. En temelli nokta kiloya dikkat etmektir. Bunun dışında aşil germe egzersizleri çok önemlidir.

Düz tabanlık, ayağın normalde olması gereken iç uzun kavisinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık denildiğinde genellikle akla çocuk ayağı gelir, fakat düz tabanlık sadece doğuştan olan bir durum değildir.

 

 

 

 

 

duztabanlilik

Yetişkinlerde Düztaban Hastalığı

Kimlerde Görülür?

Her insan beş yaşına kadar düz tabandır. 5 yaşına kadar çocuklarda görülen düz tabanlık gayet normal bir durumdur. 10 yaşından sonra düz tabanlığı düzelmeyen bir grup çocukta klinik ve radyolojik (röntgen ile inceleme) birçok faktör bir arada değerlendirildikten sonra hekimin değerlendirmesi önemlidir.

Düz tabanlık sadece doğuştan olmaz. Sonradan romatizmal bir hastalık sonucu, aşırı kilo ve/veya aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda da gelişebilir. Ağrı, ayak şeklinde ve ayakkabıda deformite şeklinde karşımıza çıkabilmektedir.

 

 

cocuklarda duztaban

Çocuklarda Düztaban

Çocuklarda Düz Tabanlık

Yürümeyen bir çocuğun ayağında eğer gözle görülür bir deformite varsa, yürüyen bir çocukta eğer topuklar aşırı dışa doğru kayıyorsa ve 5-6 yaşından sonra düz tabanlıkta hiçbir düzelme olmuyorsa, ayak konusunda tecrübeli bir ortopediste başvurulmalıdır.

Konu ile ilgili ailelerin yaptığı yanlışlıklar; anne ve babalar arasında yeni doğan veya yeni yürüyen çocuklarının düz taban olup olmadıkları konusunda ki endişeleri yaygındır. Normal bir ayakta görülmesi gereken iç kavisi kendi çocuklarında göremeyince endişelenirler. Bir de konu komşunun korkutmaları ve ortopedik ayakkabı kullanılması gerektiği yönündeki telkinler işin içine karışınca ebeveynlerin endişesi daha da büyür. “Ortopedik Ayakkabı” öyle bir efsane haline gelmiştir ki aile eğitimli bile olsa gittikleri doktor ortopedik bir ayakkabı veya en azından bir tabanlık önermez ise içleri rahat etmez ve genellikle bunları öneren doktoru bulana kadar da dolaşırlar.

Her insan doğduğunda düztabandır. Bu düztabanlık durumu 5 yaşına gelene kadar devam eder. 5 yaşına gelene kadar ayak tabanının iç tarafındaki kavis görülmez çünkü bu kavisi oluşturan dokular 5 yaşından itibaren belirginleşip kuvvetlenirler. Bazı çocuklarda bu durum 8-10 yaşına kadar bile sürebilir. 5 yaşına kadar her çocuğun ayak tabanı kalın bir yağlı doku ile kaplıdır. Kısaca çocuklarda 5 yaşına kadar görülen düz tabanlık hali tamamen fizyolojik, yani normal bir durumdur. İlk 5 yaşta çocuğa “ortopedik ayakkabı” adı altında özel bir ayakkabı yaptırmak veya özel tabanlıklar vermek para israfından başka bir şey olmadığı gibi zarar da verebilir; zira ilk 5 yaşa kadar en sağlıklısı çıplak ayak yürümektir. Düztabanlık konusunda bugün tıpta kanıtlanmamış ve hala tartışılan birçok nokta olmasına rağmen ilk 5 yaşta özel ayakkabı veya tabanlık kullanmanın gereksizliği ve çıplak ayak yürümenin özel ayakkabılarla yürümeye göre daha sağlıklı olduğu artık tartışılmamaktadır.

Call Now Button
× Whatsapp